Slobodno vreme koje zbog aktuelne situacije provodimo kući treba nečim ispuniti, pa zašto se, između ostalog, ne bismo posvetili i pripremi jednog vrhunskog burgera?
Nadasve neočekivano, nađosmo se u poprilično poremećenim životnim okolnostima. Virus, karantin, blokada granica, zabrana kretanja, samoizolacija, (ne)rad od kuće… sve to ostavlja posledice i utiče na raspoloženje i živote svih nas. Da je lako – nije. Ipak, posmatrajući situaciju u Italiji i nekim drugim zemljama, jasno je da može biti i mnogo gore, te je u ovim trenucima najbolje da se svi pridržavamo opštih saveta radi sprečavanja širenja tog nesrećnog virusa.
Jedna od preporuka svakako je i da ostanemo kući, odnosno da kretanje svedemo na minimum kako ne bismo zakomplikovali život sebi ili drugima. A kada smo već kući, vreme može da se koristi na razne kreativne načine, a jedan od meni dražih svakako je kuhinja, odnosno spremanje zanimljivih jela, među kojima su, naravno, i burgeri.
Crafting sekciju u kojoj se trenutno nalazite planirao sam da u okviru ovog bloga pokrenem u nekim boljim okolnostima, ali s obzirom da ću se u istoj baviti upravo homemade burgerima, sosovima, craft pivom i sličnim divotama, nema razloga da jednu od omiljenih mi burger kombinacija ovom prilikom ne podelim sa vama. Burger sa dimljenim sirom i karamelizovanim lukom – na tebe je red.
Sastojci
Za ovaj burger potrebni su sledeći sastojci:
- Zemička
- Juneće meso
- Dimljeni sir
- Slanina
- Ajsberg salata
- Crni luk
- So i biber
- Burger sos
Priprema
Pre početka pripreme samog burgera, karamelizovaćemo luk. Izrežite nekoliko glavica i ubacite u prethodno zagrejanu tavu u kojoj ste otopili par kockica putera. U zavisnosti od količine burgera koje planirate da spremate, nema ovde konkretne mere – slobodno spravljajte po sopstvenom nahođenju. Ako i napravite više nego što vam je potrebno, luk možete da koristite i kao prilog za neki naredni obrok.
Ako do sada niste spremali karamelizovani luk, poenta je da vam isti ne zagori, odnosno priprema se obavlja na srednje blagoj vatri, i proces traje najmanje 40 minuta, odnosno dok luk potpuno ne omekša. Ako primetite da počne da gori, smanjite jačinu ringle. U luk dodajte i smeđi šečer koji će pomoći u karamelizaciji, te so i biber. Mešajte i samo strpljivo, ovo je najduži proces ali više nego vredan, jer karamelizovani luk pravi drastičnu razliku i vrhunski je dodatak svakom burgeru. Najbolje stvari u životu zahtevaju vreme, a tako je i u ovom slučaju.
U luk sitno iseckajte slaninicu i promešajte, te nakon 15-ak minuta, sklonite sa vatre.
Idemo dalje. Zemičku blago namažite puterom i tostirajte u prethodno zagrejanoj tavi. Meso oblikujte u burger pljesku, posolite i pobiberite po želji. Koristićemo isključivo čisto mleveno juneće meso (vrat, 180 grama po burgeru), i u smesu ne dodajemo nikakve pojačivače ukusa.
Meso ćemo ispeći na srednje jakoj vatri, bez dodavanja ulja ili drugih masnoća prilikom pečenja. Nema potrebe da ga prečesto okrećete, odnosno dovoljno je jedno okretanje nakon 3-5 minuta, u zavisnosti od debljine pljeskavice i ličnih preferencija koliko pečeno meso želite. Najbolje je srednje pečeno, svakako ne nepečeno/krvavo ili reširano, ali tu već sami eksperimentišite. Znaćete da je spremno za okretanje kada vidite da je donji deo pečen, odnosno da je promenio boju do polovine pljeske. Ovde napomena da meso ne pritišćete lopaticom jer će da ispusti sve sokove, a što nikako ne želimo.
Nakon što okrenemo meso, stavićemo sir da se otopi na mesu. U ovom burgeru koristio sam dimljeni sir, ali vi možete probati sa kojom god vrstom želite (čedar ili neka druga vrsta koja se dobro topi – samo nebo je granica).
Slaganje
Vreme je da složimo burger.
Na donji deo tostirane zemičke stavite burger sos, i seckanu ajsberg salatu. Kada je reč o sosu, za ovu priliku koristio sam Heinzov American Style Burger Sos – bočica je nabavljiva u boljim marketima u regionu. Generalno izbegavam gotove sosove i spravljam sopstvene, ali ovaj se pokazao kao odličan za ovu priliku, i svakako je jednostavniji za izvesti i uštedeće vreme da se ne zadržavate u marketu duže nego što je potrebno, s obzirom na redove koji se stvaraju. Generalno, bilo koji klasični burger sos može da posluži, a ako niste u mogućnosti da nabavite gore pomenuti, probajte recimo kombinaciju majoneza, senfa (otprilike 3:1 odnos u korist majoneze), sitno seckanih kiselih krastavaca, belog luka u prahu, ceđenog limuna, bibera i peršuna. Nema greške.
Dakle, pecivo, sos i ajsberg salata. Na to ćemo da stavimo meso sa otopljenim sirom, te preko toga karamelizovani luk i slaninicu. Na gornje pecivo stavite još malo sosa, i burger je spreman.
Kao prilog, poslužite pomfrit i Coca Colu ili pivo, u zavisnosti koje piće uz burger najviše volite.
Već nakon prvog zalogaja, jasno je da ovo neće završiti samo na jednom burgeru, pa kada budete nabavljali sastojke, računajte da ćete praviti najmanje dva po osobi. Iako nije vreme za šalu, ipak bih napravio jednu paralelu između ovih burgera i korona virusa – podjednako su zarazni. 🙂
p.s. Ako vam neki detalji u procesu pripreme ovog burgera nisu najjasniji iz teksta, slobodno se javite na Facebooku ili Instagramu. Takođe, budite slobodni i da pošaljete fotografije vaših burgera, pa da ih prokomentarišemo zajedno. 😉
Komentariši